(aangepast)
Er zijn mensen die zeggen dat we hypocriet zijn, omdat we nu steun betuigen aan Charlie Hebdo. Een magazine dat bijna failliet was, omdat er te weinig mensen een abonnement hadden en het nog amper lazen. En nu, na de aanslag, stromen de steunbetuigingen binnen. Vinden we Charlie Hebdo belangrijk. Dat vinden sommige mensen hypocriet dus.
Eerlijk is eerlijk. Voor woensdag 7 januari had ik nog nooit van het Franse magazine gehoord. Waarschijnlijk de meesten die ik ken ook niet. Maar de aanslag op deze mensen is afschuwelijk. En los van het persoonlijke drama hiervan voor de slachtoffers en de nabestaanden, is het ook een aanslag op de vrijheid van meningsuiting, de persvrijheid. Deze mensen die werken bij Charlie Hebdo zijn meerdere malen bedreigd, maar zij bleven staan waarvoor zij stonden. Het recht om te wijzen naar elkaar én naar zichzelf en er hard om kunnen lachen. Om snoeihard kernen van waarheden aan te boren en anderen een spiegel voor te houden op hun eigen ludieke wijze.
Men kan het geweldig vinden of gewoon bagger. We leven in een samenleving waar dat mag. We leven in een samenleving waar mijn vrienden en ik gewoon een heel andere mening mogen hebben over het geloof, over eten of over muziek. Of een andere politieke overtuiging mogen hebben, zonder dat we elkaar de hersens erover inslaan. We hebben het er wel eens over en goddank word ik niet gelyncht voor het stemmen op links, terwijl ik op mijn beurt mijn vrienden niet overhoopschiet als zij op rechts stemmen. We zijn nog steeds even goede vrienden. We vullen elkaar goed aan. We vinden het beste in elkaar.
Bij deze aanslag zijn alleen verliezers. En als er al iets mee is bereikt, dan is het wel het feit dat het de massa weer op gang heeft gekregen en de aandacht gericht heeft op een groot goed dat door ons weleens voor lief wordt genomen. Onze vrijheid om het overal over te hebben met wie we maar willen.
En daarom heb ik als steunbetuiging op facebook mijn profielfoto aangepast: Je suis Charlie!
Want zodra ik toelaat dat iemand de mond wordt gesnoerd, verlies ik ook mijn recht om te spreken. Verlies jij ook jouw recht om te spreken. Verliezen ook onze kinderen het recht om te spreken. Dan rest ons alleen nog het geluid van geweren.
Hier heb ik echter nog wel een kanttekening bij. Want in de periode bleken er namelijk twee kampen te zijn die bij dit alles welvaren. En dat zijn de moslimextremisten en de rechtsextremisten.
Fidan Ekiz heeft het eigenlijk heel mooi verwoord in haar gsproken essay in De Wereld Draait Door; de discussie wordt gekaapt door deze twee kampen.
Zij riep gematigde moslims op om ook hun mening uit te spreken en gelukkig horen we deze geluiden nu ook in onze samenleving door initiatieven als "Nietmijnislam". Hier spreken moslims zich uit tegen deze extremistische stroming in hun geloof.
Wat ik niet hoorde daar aan tafel en waarvan ik denk dat Fidan het wel gehoopt had, dat iemand dat zou zeggen, is dat ook de andere mensen, de niet-rechtsextremisten, zouden moeten zeggen, ik veroordeel niet de religie, maar de extremisten.
We hebben nog heel wat te leren van elkaar.
JE SUIS CHARLIE OM HET RECHT VAN SPREKEN, MAAR IK VEROORDEEL GEEN RELIGIE VANWEGE TERRORISTEN.
Lia van der Fluit: | Woensdag, januari 14, 2015 17:07 |
veroordelen moet ook niet,,je mag wel je mening hebben, Lia |
|
ela: | Woensdag, januari 14, 2015 14:16 |
Mooi deze tekst, ik hoop alleen dat men meent wat men zegt, want zeggen is makkelijk,wie kent hun gedachten, zoals bij zoveel politieke groepen en andere clubs. ela |
|
Artifex: | Woensdag, januari 14, 2015 12:46 |
Helemaal mee eens! | |
Nayeli: | Woensdag, januari 14, 2015 12:20 |
het is niet dat het moslims waren, wel extremisten; die gebruik maken van de democratie om de democratie de mond te snoeren... en wat doet het ertoe welk geloof je hebt, als je niet in de eerste plaats mens kunt zijn.... |
|
wervelende regenboog: | Woensdag, januari 14, 2015 10:43 |
goed stuk | |
spring-in-het-veld: | Woensdag, januari 14, 2015 09:10 |
We kunnen niet eens meer van kampen spreken, de duivel heeft zich als I S ingenesteld en zijn kwaad is sterker dan de liefde , of er moet nog een wonder geschieden.. jezus zou terug op aarde komen als het overal vrede is, nou.. dit duurt wel weer even he? :) Mooi gevoelsstukje Arti xxx | |
windwhisper: | Woensdag, januari 14, 2015 07:26 |
Ik onderschrijf Je suis Charlie maar ik veroordeel ook geen religie vanwege terroristen, ben voor de mensenrechten goede morgen Arti warme groet Cobie keigoed en duidelijk je schrijven |
|
Auteur: Artifex | ||
Gecontroleerd door: Artifex | ||
Gepubliceerd op: 14 januari 2015 | ||
Thema's: |